Muhtarlar Nitratlı Gübrelerin Satışı ve Kullanılması Konusunda Bilgilendirildi

Çanakçı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce “Tarımda Kullanılan Nitratlı Gübrelerin Kullandırılmasına İlişkin Talimat” hakkında İlçemiz mahalle ve köy muhtarlarına yönelik bilgilendirme toplantısı Çanakçı Belediyesi hizmet binası yer alan lokalde gerçekleştirilmiştir.
Toplantıda İlçe Müdürlüğümüz personellerinden Ziraat Mühendisi Yunus AYVAZ tarafından, katılımcı muhtarlara; Bakanlığın ilgili talimatı hakkında bilgi verildi. Nitratlı gübrelerin patlayıcı madde yapımında kullanılmasını engellemek amacıyla, fındıkta kullanılan %26 CAN gübresinin kontrollü olarak kullanılacağı,  uygulanması sürecinde ise üreticilerimizin bağlı bulundukları İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzden e-reçete alması gerektiği, gübre uygulaması konusunda bilgilendirmenin İlçe Müdürlüğü teknik elemanlarınca yapılacağı, gübreleme işleminin ise Tarım İşletme Danışmanı, Tarım Kredi Kooperatifi, Fiskobirlik, Ziraat Odalarında görevli personel, muhtar veya aza nezaretinde gerçekleştirileceği anlatıldı.
 
Nitrat Azotu İçeren Kimyevi Gübrelerin Satışı, Nakli ve Stok Bildirimlerinin Kontrolüne Dair Tebliğin (2015/42 no'lu) 9. maddesine istinaden Valilik Makamından alınan görevlendirme oluru muhtarlara tebliğ edildi.
Ayrıca; bitkiler için azotlu gübrelemenin önemi ve özellikle bölgemiz şartlarında fındıkta Kalsiyum Amonyum Nitrat  gübresine alternatif gübreleme uygulanmaları hakkında bilgiler verildi.