PATATES ÜRETİMİNİ GELİŞTİRME PROJESİ KAPSAMINDA 2017 ÜRETİM SEZONU İÇİN GİRESUN İL GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜNCE İLÇEMİZ ÜRETİCİLERİNE 0,80 TL ÇİFTÇİ KATKI TUTARI İLE SERTİFİKALI 7.500 KG PATATES TOHUMLUĞU DAĞITILDI.
 
        Çanakçı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze; Muhtarlıklar kanalıyla ya da bireysel olarak başvuru yapan üreticilerimize, 0,80 TL çiftçi katkı tutarı ile hastalık ve zararlılardan ari, üstün vasıflı, yüksek verimli, ruhsatlı ve toplamda 7,500 kg. sertifikalı patates tohumluğu dağıtıldı. Patates tohumlarının dağıtımı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri olan Ziraat Mühendisleri Yunus AYVAZ, Lena YAZİCİ ve Veteriner Hekim Cem KURNAZ tarafından yapıldı.
        Dağıtımı yapılan patates tohumlukları ile öncelikle verim artışı sağlanacak olup; kaliteli yemeklik yumru yanında, çiftçilerimizin önümüzdeki 2-3 yıllık süreçte kullanacakları iyi vasıflı, genetik açılmaya maruz kalmamış  tohumluk ihtiyaçlarını da kendi üretimlerinden  karşılamaları mümkün olacaktır. Bu çalışma ile yemeklik patates üretiminin önemli ölçüde artırılması  hedeflenmektedir. Çiftçilerimize bereketli ve bol kazançlı bir üretim sezonu diliyoruz.